loading

OTO JANT LASTİK SATIŞ & ONARIMI

OTO JANT LASTİK SATIŞ & ONARIMI

OTO JANT LASTİK SATIŞ & ONARIMI

Lastik Satış

Lastik seçiminde üç farklı parametreye dikkat etmek gerekir;

• Aracıma uygun lastik hangisi? Araç üreticisinin önerdiği ebat veya ebatlar dahilinde lastik ebatına karar vermek gerekir.

• Mevsime uygun lastik hangisi? Sıcaklığın ortalamada 7°’nin altına indiği aylarda kış lastiği, üstünde kaldığı aylarda ise yaz lastiği kullanımı önerilmektedir.

• Sürüş tercihlerinize uygun lastik hangisi? Aracınızı yüksek performanslı mı kullanıyorsunuz, konfora mı önem veriyorsunuz, yakıt verimliliği her şeyden önce mi, yoksa bunların hepsinden veya birkaçından biraz mı?

Ask Garage noktalarında uzman personelimiz aracınız ve sizin için en doğru lastik alternatifini sunar, hem de bunu Bridgestone, Lassa ve Dayton gibi geniş ve güçlü bir ürün yelpazesi ile gerçekleştirir.

LASTİK SÖKME TAKMA
Lastik sökme takma, hem sürüş performansı ve emniyeti hem de lastiğin ömrü adına uzman ellerde gerçekleşmesi gereken önemli bir süreçtir. Süreç adımlarını sıralamak gerekir ise; Lastik jant ile birlikte araçtan sökülür, Lastik janttan ayırılır, Yeni lastik janta takılır, Lastik ve jant ikilisinin balans ayarı gerçekleştirilir, Supaplar değiştirilir, Lastik araç üreticisinin önerdiği doğru hava basıncı ile şişirilir, Jant araç üreticisinin önerdiği doğru tork ayarı ile araca tekrardan monte edilir, Lastik hava basınç sistemi yeniden kalibre edilmeli (ilgili sensörün bulunduğu araçlarda). Ask Garage noktalarında lastik değişimleriniz uzman personellerin ve modern ekipmanların yardımıyla lastiğe ve lastiğin takılı olduğu janta hasar vermeden kusursuz bir şekilde yapılır.

LASTİK TAMİRİ
Delinme, kesilme ve benzeri dış etkenler sonucu kullanılamayacak duruma gelen lastiklerin, yeniden kullanılabilir hale getirmek amacı ile lastik tamiri gerçekleştirilir. Bu her defasında mümkün olmayabilir. Lastiğin tamir edilebilir durumda olup olmadığı ve tamiri uzman ellerde gerçekleştirilmelidir. Hatalı Uygulama: Lastik tamirinde gerçekleşen hatalı işlemlerden biri “fitil” ya da içeriden parça konulması sureti ile yapılan tamir işlemidir. Böyle bir tamir işlemi gerçekleştiğinde aslında havanın dışarı çıkması engellenir. Ama oluşan delikten içeriye nem girmesi, dolayısıyla lastik bünyesindeki çelik tellerin paslanması engellenemez. Zaman içerisinde bu pas lastik bünyesinde istenmeyen ayrışmalara sebebiyet verir. Doğru Uygulama: Gerçek anlamda bir tamiri ancak nitelikli tamir dediğimiz “mantar” veya “şemsiye” yama ile gerçekleştirebiliriz. Böyle bir işlemi yaparken önce açılan delik daha da büyütülür ve temizlenir, daha sonra buraya mantar yama içeriden dışarıya uygulanır. Böyle bir uygulama ile hem lastiğin dışarı hava kaçırması, hem de içine nem alması engellenmiş olur. Lastik tamiri söz konusu olduğunda; kullanılan ekipmanın kalitesi ve tamiri yapan ustanın eğitim seviyesi ile birlikte tecrübesi çok önemlidir. Ask Garage noktalarında lastiğinizin tamiri güvenli ellerde ve nitelikli olarak gerçekleştirilir.

HAVA KONTROLÜ
Lastiğin taşınan yüke uygun hava basıncı ile şişirilmesi, lastiğin hızlı aşınmasını önleyen, ömrünü uzatan etkenlerin başında gelir. Ayrıca yakıt verimliliğini ve sürüş performansını birebir önemli ölçüde etkiler. Taşınan yük için gerekli katalog basınç değerinden daha fazla veya daha az şişirilen lastiklerde anormal aşınmalar görülür; Az Hava: Lastiğin sırtı ile yol yüzeyi arasındaki sürtünme artar. Aşırı esneme ve ısıya, dolayısıyla lastiğin bozulmasına ve tabanın dış kenarlarında fazla aşınmaya neden olur. Fazla Hava: Lastiğin yol arızalarına direncini azaltır. Taban ortasında fazla aşınmaya neden olur ve sürüş konforu azalır. Araç üreticisinin önerdiği değerlerde gerçekleşen hava basıncı ile lastik tabanı yola tam olarak uyum sağlar. Sürücüsüne hem güvenli bir sürüş, hem uzun bir lastik ömrü, hem de yakıt tüketiminde tasarruf sağlamış olur. Ask Garage olarak düzenli aralıklarla, özellikle uzun yolculuklara çıkılmadan önce lastiklerin havasının kontrol edilmesini önermekteyiz.

SUPAP DEĞİŞİMİ
Lastik supapları lastik basıncının korunmasını ve lastiğe hava basmayı ya da lastikten hava boşaltmayı sağlayan parçalardır. Bununla birlikte dışarı hava sızdırmamaları son derece önemlidir, aksi takdirde hava basıncı istenilen seviyeden hızla aşağıya düşer. Bu açıdan lastik supapları araç güvenliği için son derece önemli parçalardır. Lastik supapları genellikle esneklik sağlaması sebebiyle kauçuktan yapılır. Ancak bu malzeme kullanımla birlikte dış etkenler sebebiyle sertleşir ve özelliğini yitirmeye başlar. Lastik supapları ile birlikte supap kapakları de önem arz etmektedir. Supap kapakları supaba su, toz ve çamurun girmesini, bu sayede de supabın bozulmasını engeller. Ask Garage olarak her lastik değişiminde supap değişimini önermekteyiz

JANT SÖKME TAKMA
Jant, aracın yol ile temasını sağlayan lastiğin ayrılmaz bir parçasıdır ve lastiği taşıyarak sürüş güvenliğini ve konforunu doğrudan etkiler. Jant konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar araç ile jant arasında uyum bulunması ve kullanılan jantların yol koşullarından ötürü zaman içerisinde uğradığı hasarların zamanında müdahale ile düzeltilmesidir. Hatalı jant seçimi ve hasarlı jant kullanımı, araçta balans problemleri yaratıp, sürüş güvenliğini olumsuz etkileyebilecek sonuçlar doğurabilir. Ask Garageler’de her lastik ve jant değişiminde jantlarınız olası hasar/bozukluklara karşı kontrol edilir. Ayrıca Ask Garage’lerde yer alan geniş jant yelpazesinden aracınıza uygun olan modeli seçebilirsiniz.

BALANS AYARI
Lastik ve jantın çevresindeki dengesiz ağırlıkların dönme esnasında yarattığı değişken kuvvetler, titreşim ve vuruntu (balanssızlık) meydana getirirler. Bu durum yol güvenliğini ve konforu olumsuz etkiler. Balans bozuklukları özellikle yüksek süratlerde direksiyonda ve/veya aracın arka tarafında titreme ile kendini belli eder. İki çeşit balanssızlık vardır;. Statik Balanssızlık: Araç kaldırılıp tekerlek döndürüldüğünde, tekerlek hep aynı noktası (ağır kısmı) aşağıda kalacak şekilde duruyorsa, statik balanssızlık var demektir. Yüksek hızlarda zıplama (vuruntu) şeklinde hissedilir. Dinamik Balanssızlık: Tekerleğin sağa ve sola değişik yörüngeler çizerek yalpalı dönmesidir. Yanal titreşim şeklinde hissedilir. Ask Garage noktalarında lastiklerinizin balans ayarı her değişimde gerçekleştirilir. Bu işlem uzman personellerin ve modern ekipmanların yardımıyla gerçekleştirilir.

ROTASYON
Araçlarda ön-arka ve sağ-sol lastikler farklı aşınma gösterdiklerinden, eş aşınmayı sağlamak, dolayısıyla lastik ömrünü arttırmak için lastiklerin yerleri değiştirilmelidir. Rotasyon yapılan araçlarda tüm lastikler yaklaşık aynı zamanda ömürlerini yitirirler. Rotasyon yapılmaz veya yeterli sıklıkta yapılmaz ise önden çekişli araçlarda ön lastikler, arkadan çekişli araçlarda arka lastikler daha çabuk aşınırlar. Binek lastiklerinde rotasyon yaparken çekiş aksındaki lastiklerin sağ-sol değiştirmeden serbest aksa, serbest akstaki lastiklerin ise çaprazlama olarak çekiş aksına aktarılması tavsiye edilir. Yönlü lastiklerde rotasyon yaparken çaprazlama yapılmaz. 4X4 araçlarda tüm lastikler diğer aksa çaprazlama yaparak geçirilmelidir. Tüm bunlar ile birlikte lastik diş derinliği 1,6 mm'den az ise, mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Ask Garage olarak, lastik ömrünü arttırmak için belirli aralıklarla (10.000 km’de bir) rotasyonu önermekteyiz. Ask Garage noktalarında uzman personellerin yardımı ile lastiklerinizin rotasyonu gerçekleştirilir.